jcp
14 مرداد 1401 - 16:56

۶۸ جنگنده چین از تنگه تایوان عبور کردند

در حالیکه اقدام مشترک آمریکا و تایوان به تشدید تنش ها در منطقه شرق آسیا منجر شده، تایپه واکنش متقابل چین را در این خصوص محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الجزیره، وزارت دفاع تایوان از افزایش حضور نیروها و تجهیزات نظامی چین در اطراف این منطقه می‌گوید.

خبرگزاری مهروزارت دفاع تایوان روز جمعه اعلام کرد که ۶۸ جنگنده و ۱۳ کشتی ارتش چین امروز از تنگه تایوان عبور کرده و در این منطقه حضور دارند.

در حالی که چین حضور نظامی خود در اطراف جزیره تایوان را در واکنش به سفر تحریک آمیز رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این منطقه تشدید کرده، وزارت دفاع تایوان در بیانیه خود با طرح ادعای تهاجم علیه این اقدام دولت پکن مدعی شد: ما تهاجم عمدی ارتش چین به اطراف تنگه تایوان را محکوم می‌کنیم.

دولت چین پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مانورهای نظامی چهار روزه خود را از روز پنجشنبه در شش نقطه در اطراف تایوان آغاز کرد. تنش‌ها بین پکن و واشنگتن پس از سفر پلوسی به اوج خود رسیده است.

وزارت خارجه چین همچنین ساعاتی پیش اعلام کرد: در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، این مقام آمریکایی و نزدیکانش در فهرست تحریم دولت این کشور قرار گرفتند. همچنین گفتگوهای سران نظامی چین و آمریکا نیز متقاعب این سفر لغو شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 536985